Zęby mleczne

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie czy zęby mleczne powinno się leczyć czy też pozostawić je same sobie. Warto zaznaczyć, że zęby mleczne mają ogromne znaczenie w prawidłowym trawieniu pokarmów, rozwoju jamy ustnej jak i kształtowaniu się zgryzu, dlatego ich leczenie jest jak najbardziej uzasadnione. Wpływają także na odpowiednią budowę kości twarzy oraz mięśni. Zdrowe zęby mleczne zapobiegną powikłaniom oraz bólowi.

Niejednokrotnie zdarza się, że zęby mleczne nie wypadają samoistnie i wtedy konieczna jest wizyta u dentysty i ich usunięcie, aby nie blokowały prawidłowego wzrostu zębów stałych i przyczyniały się do wady zgryzu.

Jednym ze sposobów zapobiegania pojawieniu się próchnicy u dzieci, obok dbania o odpowiednie szczotkowanie zębów i zachowanie diety, jest lakowanie wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Lakowanie polega na uszczelnianiu odpowiednim lakierem powierzchni stałych zębów zwłaszcza tylnych, gdzie powstaje najwięcej ubytków. Tego rodzaju zabieg jest całkowicie bezbolesny a o jego konieczności decyduje stomatolog.
Wróć