Higiena jamy ustnej u dzieci

Troska o zdrowie jamy ustnej rozpoczyna się od początku życia dziecka. Choć nie posiada ono jeszcze w pełni ukształtowanego uzębienia to istnieje szereg czynników wpływających na rozwój i wygląd przyszłego uzębienia.

Przyczyną próchnicy w tak wczesnym wieku może być długi rozkład w jamie ustnej takich płynów jak mleko czy mieszanki mleczne. W czasie snu wokół na dziąsłach gromadzą się cukru zawarte w płynach, którymi karmione są dzieci. Stąd też zaleca się aby dzieci nie zasypiały z butelkami mleka czy soków w ustach. Po każdym karmieniu powinno się dziecku wycierać dziąsła czy to już ząbki czystą wilgotną gazą.

Wraz z dorastaniem dziecka podstawową sprawą jest wprowadzanie pozytywnych nawyków higieny jamy ustnej. Ważna jest pomoc w szczotkowaniu zębów, ograniczanie podjadania pomiędzy posiłkami oraz wprowadzenie zwyczaju regularnych wizyt u stomatologa. Wczesne rozpoczęcie kontaktów z gabinetem dentystycznym i budowanie pozytywnych emocji związanych z nimi, zaowocuje na przyszłość nawykiem dbania o zachowanie zdrowych zębów.
Zęby mleczne